Späť na novinky
06 May, 2025

Nová štvrť, kde príroda zohráva hlavnú úlohu. Ako môže vyzerať premena starého letiska vo Vajnoroch?

Vajnory 1

Lokalita starého letiska vo Vajnoroch prináša víziu štvrte, ktorá sľubuje nielen kvalitné a dostupné bývanie, ale aj jeden z najväčších verejných parkov v Bratislave. Štvrť, ktorá je plánovaná v súlade s konceptom polycentrického mesta, zohľadní potreby miestnej komunity vo Vajnoroch, ponúkne pestrú škálu služieb, pracovné príležitosti a pomôže pri riešení aktuálnych problémov s dopravou a manažmentom vody v území. JTRE a Compass Architekti pripravujú transformáciu územia, ktorá umožní premeniť lokalitu nefunkčného letiska na plnohodnotnú mestskú štvrť.

 

Lokálne centrá, kde je všetko na dosah

Vízia novej štvrte na starom letisku je v súlade s filozofiou polycentrického rozvoja mesta, ktorá pozostáva z vytvárania viacerých menších lokálnych centier naprieč celým mestom. Premyslené budovanie nových štvrtí znižuje tlak na centrum mesta a podporuje rozvoj jeho okrajových častí. Rozvoj mesta v jeho hraniciach je zároveň želanou odpoveďou na odliv obyvateľov do obcí v okolí hlavného mesta, ktorý v posledných rokoch nabral významné rozmery. 

 

„Polycentrické mesto nemá jedno centrálne jadro, ale tvorí ho viacero rozptýlených lokálnych centier. Takáto sieť prináša obyvateľom plnohodnotný život priamo v mieste ich bydliska a zároveň rovnomerne zlepšuje kvalitu života v rôznych častiach Bratislavy.“ - Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE

 

Nová štvrť vo Vajnoroch sa stane jedným z takýchto lokálnych centier. Bude to 15-minútová štvrť, kde budú všetky dôležité funkcie a služby dostupné v pešej vzdialenosti. Základný koncept spočíva vo vytvorení série susedstiev po obvode územia, ktorého jadrom bude veľký centrálny park s rozlohou 11 hektárov. Rozvíjať sa tu bude zástavba mestských domov, polootvorených blokov či rodinných domov. Malomestská mierka zástavby by mala zodpovedať vhodnému kompromisu medzi vidieckou zástavbou Vajnor a komplexnou15-minútovou štvrťou. Každé susedstvo by malo mať vlastné centrum s námestím a so službami, ako sú materská škola, domov sociálnych služieb či obchody. 

Súčasťou štvrte bude sieť chodníkov pre peších a trasy pre cyklistov, ktoré umožnia pohodlný a jednoduchý pohyb po celom území vrátane prepojenia s územím súčasných Vajnor. 

 

Plynulý prechod medzi súčasným a novým

Vajnory si zakladajú na svojom vidieckom charaktere. Mestská časť má bohatú históriu, ale chýba jej plnohodnotne rozvinutá infraštruktúra a dostatok ďalších mestských funkcií, ako je občianska vybavenosť, zdravotnícke zariadenia či pracovné miesta. V minulosti sa v území nachádzalo prvé bratislavské letisko. V roku 2007 bolo uzavreté a odvtedy sa územie s veľkosťou cca 80 hektárov takmer nevyužíva. Transformácia starého letiska chce túto situáciu zlepšiť. Nemá byť len atraktívnym miestom pre život, ktoré prinesie dostupné bývanie, ale aj prínosom pre súčasných obyvateľov Vajnor.  

 

„Naším cieľom nie je rozvoj Vajnor na obrovskú mestskú štvrť s novou zástavbou, ale výstavba samostatnej štvrte s vlastným charakterom, identitou a najmä občianskou vybavenosťou, ktorá bude zároveň dobrým susedom súčasných Vajnor.“ - Juraj Benetin, architekt projektu Compass Architekti

 

Príroda v hlavnej úlohe

Nová štvrť na starom letisku bude dôkazom, že príroda môže byť nielen vítanou súčasťou urbanizovaného prostredia, ale aj pomocníkom pri riešení aktuálnych ekologických výziev. V jej srdci vznikne rozsiahly verejný park, ktorý nebude iba miestom aktívneho oddychu, ale aj kľúčom k zmierňovaniu environmentálnych vplyvov, zachytávaniu a udržiavaniu vody v území a ochladzovaniu prostredia. 

Park bude slúžiť na manažovanie vody v území, čím prispeje k jeho ekologickej stabilite. Na riešení vodného manažmentu spolupracujú odborníci z SHMÚ a experti na hydrológiu a hydrauliku povrchových a podzemných vôd z celosvetového DHI GROUP. 

 

„V novej štvrti pracujeme s konceptom modro-zelenej infraštruktúry, ktorá umožní efektívne zachytávať a využívať dažďovú vodu, čím sa predíde záplavám, zmiernia sa vlny horúčav a zlepší sa mikroklíma.“ - Marián Kučera, vodohospodár DHI GROUP

 

Výzvou pre zachytávanie vody je podložie s malou priepustnosťou, ktoré má vplyv na vsakovanie vody do pôdy. Efektívne zadržiavanie a využívanie dažďovej vody v celom území umožní prepojený systém zeleno-modrej infraštruktúry. Navrhované riešenia sú pre celkový rozvoj lokality veľkou príležitosťou. 

 

„Spodná časť parku bude vyhradená na zadržanie dažďovej vody, čím vytvoríme vhodné podmienky na vznik rôznych spoločenstiev rastlín a živočíchov.“ - Michal Marcinov, krajinný architekt ateliér LABAK 

 

Nové električkové trate a rozšírenie dopravných prepojení 

Jedným z dôležitých predpokladov vzniku novej udržateľnej štvrte je rozvoj dopravnej infraštruktúry v území. Vajnory dlhodobo zápasia s rozsiahlymi dopravnými zápchami, ktoré sa zvyčajne tvoria už pri vajnorskom nadjazde, na kruhovom objazde zo smeru Čiernej vody a Rače. Vznik novej štvrte pomôže akcelerovať procesy riešenia dopravnej situácie v území v spolupráci so samosprávou, relevantnými partnermi a ďalšími aktérmi, ktorí plánujú rozvoj iných lokalít vo Vajnoroch. Urbanistická štúdia počíta s rozšírením viacerých dopravných prepojení vrátane výstavby novej električkovej trate od Zlatých pieskov a rozšírenej siete cyklotrás. Automobilovú dopravu výrazne odľahčí dokončenie chýbajúcej diaľničnej križovatky D1/D4, rozšírenie vajnorského nadjazdu a Rybničnej ulice, ako aj prebudovanie existujúceho kruhového objazdu pri OC Vajnoria na svetelne riadenú križovatku, ktorá bude priepustnejšia. Všetky tieto riešenia výrazne zlepšia plynulosť dopravy v území. 

 

Dôležité v dlhodobom horizonte bude podporiť verejnú dopravu v kombinácii električkových tratí a vnútromestskej železnice. Železničná stanica Vajnory by mohla slúžiť ako terminál integrovanej osobnej dopravy (TIOP), kde by sa prímestské vlaky lepšie prepojili s bratislavskou MHD. 

 

„Predĺženie električkovej trate zo Zlatých pieskov cez vajnorský nadjazd na staré letisko je optimálnym riešením verejnej dopravy, no vyžaduje kritickú masu obyvateľov.“ - Juraj Benetin, architekt projektu Compass Architekti 

 

Plánovaná štvrť na starom letisku sa má rozvíjať postupne po etapách ešte desiatky rokov. Jej budúcnosť stojí na vypracovaní urbanistickej štúdie a následnej zmene územného plánu. Kľúčové však je, že nová štvrť má potenciál stať sa dobrým susedom, ktorý môže Vajnorčanom a Vajnorčankám priniesť riešenia v doprave, hospodárení s vodou a zároveň ponúknuť potrebnú vybavenosť i zeleň v tesnej blízkosti ich domova.

 

Súvisiace články