Back to news
30 Apr, 2024

Viac ako 15-tisíc žiakov, 700 škôl, 600 výtvarných prác. Jubilejný 10. ročník projektu Deti a architektúra odmenil až 26 účastníkov

Stastna vyherkyna

V kinosále Slovenskej národnej galérie sa uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov výtvarnej súťaže už 10. ročníka projektu Deti a architektúra. Žiaci a žiačky pricestovali z celého Slovenska v doprovode hrdých rodičov a učiteľov do hlavného mesta, aby si z rúk organizátorov a partnerov prevzali diplom a vecné ceny za svoje výtvarné práce, ktoré z vyše 600 zaslaných prác vyberala odborná porota. Krásne priestory kinosály zrekonštruovanej SNG dodali aktu naozaj slávnostnú atmosféru. 

Súčasťou eventu, ktorý moderovala Bibiána Ondrejková, bolo aj pripomenutie 10-ročnej histórie projektu, ktorého hlavným cieľom je učiť deti vnímať architektúru, spoznávať stavebníctvo a prostredie. Každý rok je projekt zameraný na inú nosnú tému a je realizovaný online pomocou kreatívneho a interaktívneho e-kurzu. V roku 2023 bola hlavnou témou projektu „Zelená architektúra, zelené stavebníctvo“ a témou výtvarnej súťaže bolo namaľovať svoju predstavu Zelenej mestskej štvrte. Výtvarných prác prišlo do súťaže vyše 600 a porota vybrala 26. Ocenila práce žiakov z rôznych kútov Slovenska, ktorých organizátori projektu pozvali na slávnostné vyhlásenie výsledkov výtvarnej súťaže a tematickú vychádzku po zelenej architektúre Bratislavy. 

Dvojdňový výlet v Bratislave

Žiaci, ktorí boli pozvaní na náklady organizátorov do Bratislavy, si užili nielen slávnostný event, ale veľkým zážitkom pre nich bola aj komentovaná prehliadka rekonštrukcie SNG, ktorú zabezpečilo pedagogické oddelenie SNG. Na druhý deň absolvovali deti aj s rodičmi tematickú vychádzku po zelenej architektúre Bratislavy, prešli sa po nábreží, ukázali sme im Riverpark aj Zuckermandel a potom sa vláčikom-blaváčikom prešli po časti historickej Bratislavy a zavítali do Eurovea. "Najväčším zážitkom pre nás všetkých bola návšteva mrakodrapu Eurovea Tower, kde sme si zo 44. poschodia pozreli krásne výhľady na celú Bratislavu. Prehliadku Eurovea Tower zabezpečil pre deti aj rodičov dlhoročný hlavný partner projektu Deti a architektúra,  spoločnosť JTRE," poďakovala zakladateľka a organizátorka projektu Darina Lalíková. Záver tematickej vychádzky  patril prehliadke budovy Wallenrod, kde nádejných architektov sprevádzal jeden z autorov budovy, pán architekt Igor Lichý. Ten priblížil žiakom nielen samotnú budovu, ale aj profesiu architektov a projektantov. Mnohé z ocenených deti zavítali do Bratislavy prvýkrát v živote. Deti aj rodičia odchádzali domov nadšení a plní skvelých zážitkov, čo bolo najväčším poďakovaním pre organizátora aj partnerov.

Nasledujúci e-learning je už v príprave

Po slávnostnom ukončení 10. ročníka sa tímy spoločností OZ EUROARCH a EDUVISION pustili do prípravy ďlašieho e-learningového kurzu. Téma bude opäť zaujímavá aj aktuálna: Zo starého nové. Konverzie v architektúre a stavebníctve. Kurz bude sprístupnený v septembri 2024.